Beköszöntött a tél.
Hideg van.
Most, hogy mindezt le is írtam, hát igazán nagyon büszke lehetek magamra, hogy frappánsabb felütést nem sikerült kitalálnom.
De tudod mit, olyan nagyon sok télspecifikus dolog van, hogy igenis szeretném leírni.
És most, miután meggyőztem magam, hogy maradhat a prológ, még egy nagyívű megállapítást szeretnék tenni: Szeretem a telet.
Szeretem az ízeiért, az illataiért, azért a különös, hideg borzongásért, ami mégis melegséget sugall. Szeretem a hangulatait, a hideg napsütést, a meleg sálam, a forró teám, a kölyköket bebugyolálva, a szoba melegét a puha plédben a Szerelmemmel. Úgy szeretem a karácsonyi vásárt, az elcsépelt giccseket nézegetni. Szeretem a januári “újévérzést”. A Valentin napot, mert számunkra az különleges dátum.
Sok-sok-sok dolog miatt imádom a hideg évszakot. Most nem írom tovább, habár “számtalanság” van, amiért egyszerűen rajongok a télben!
A tél nálunk egyértelműen a forró levesek időszaka is. Ha nem két napra főzöm a levest, akkor minden nap kell valami folyékony forróság az asztalra.
Nagymamám egyszerűen csak úgy hívja: “ételital”.
A leves télen felmelegít, nyáron lehűt.
A leves télen gazdag, nyáron tejszínhabos (cocomashabos). 😀
A leves nyáron folyékony, télen megáll benne a kanál.
A leves étel, a leves ital.
A leves jól esik, ha nyár van, ha tél.
A minap vettem egy hatalmas fej zellert. Wow, gondoltam, milyen szuper levesem lesz belőle! Az egyes első birtokos nem véletlen, hiszen a zellert az én fiúim nem eszik meg. Akármennyire is jól sikerül, a zellert, mint olyat, élből, azonnal és kóstolás nélkül elutasítják. Hah, Benjamin megkóstolja ugyan, de egyelőre nem eszi meg.
Nem erőltetem, gondolom, hogy majd “megérik rá”. (Khm, Kedves Olvasóim, mondatrészletet olvashattak A jóhiszemű édesanya naplójából. Megértésüket köszönjük!)
Szóval, ha Beni sem adja be a derekát, akkor végképp az én zellerkrémlevesem marad a szóban forgó, címben szereplő hidegölő.
Természetesen, mivel a fiúim sem maradhattak leves nélkül azon az estén, hát nem is maradtak. A legkedvesebb kedvencüket készítettem nekik, ami nem volt más, mint a mai bejegyzés másik főszereplője, a hamis frankfurti leves, álnevén tejfölös krumplileves. Tejföl helyett cocomassal, frankfurti helyett káposzta nélkül, de legalább virslivel.
- Nagy fej zeller
- 1,5-2 fej fehér hagyma
- tisztított víz (a sűrűséget te szabályozod a víz mennyiségével)+zöldségleves kocka VAGY előző napi zöldségleves leve (jobb!)
- 4 gerezd fokhagyma
- nagyobb csipet kakukkfű
- szerecsendió
- só
- bors
- babér level
- tökmagolaj
- olivaolaj
- pekándió
- pici eritritol
- 3 krumpli
- 1 nagy édesburgonya
- 2 közepes répa
- 4 marék zöldborsó (déditől fagyasztva, de a Lidl-os isteni)
- 1 fehérrépa
- zöldségleves kocka
- tisztított víz
- petrezselyem zöldje
- metélőhagyma
- fokhagyma
- 1,5 dl cocomas (minimum)
- őröét pirospaprika (édes)
- eritritol
- só
- (virsli a húsevőknek)
- Zellerkrémlevesem: Kérlek, hogy a hagymán pirítsd meg az apróra vágott zellert. Ha nem így teszel, a levesed akkor is isteni lesz (már úgy is elkészítettem), de ezzel az előkezeléssel varázslatot csinálhatsz. Majd miután úgy ítéled meg, hogy oké, megpirultak a zellerkockáid, öntsd fel alaplével (ami vagy az előző napi zöldséglevesed leve, vagy a mai leveskockás készítményed) és fűszerezd kakukkfűvel, icipici eritritollal. Egyelőre. Amikor már majdnem készen van, azaz megfőtt a zeller, tegyél bele fokhagymát, borsot, pici szerecsendiót és a legvégén pedig sót.
- Mielőtt összeturmiznád, a babér levelet szerintem vedd ki. 😉 Pekán dióval és tökmagolajjal tálaltam… magamnak. (Én a sót mindig csak a tányéron teszem rá!!) Imádtam.
- Hamis frankfurti, avagy hogyan csinálj tejfölös krumplilevest úgy, hogy közben nem is azt készítesz: Elkészíted az alaplevet, egy leveskockával és tisztított vízzel. Közben meghámozod a hozzávalókat, úgymint: krumpli, édesburgonya, sárgarépa. És stop. Ennyit, merthogy a férjed és drága gyermekeid ennyit kértek, és nem többet. A sárgarépát és a krumlpit beleteszed a leveskockás, rotyogó vízbe, majd úgy 10 perc után mehet bele az édesburgonya és a zöldborsó is (merthogy a férjed és drága gyermekeid ezt is kértek). Fűszerezed a zöldséglevest picike fokhagymával, a legvégén sóval és eritritolt is tehetsz bele, hogy kihozza az édes ízeket. Ha majdnem megfőttek, egy shakerbe tegyél cocomast, őrölt piros paprikát és apróra vágott petrezselyem zöldet, metélőhagymát, és vegyél ki a levesből némi levet, hogy össze tudd rázni az egészet. Ha ez megvan, öntsd rá a levesedre, rottyants rajta kettőt és várj, hogy kihűljön. Ha virslis verziót készítesz a húsevőknek, azt csak az utolsó 5 percben add hozzá, amikor a habarást ráteszed. Legegyszerűbb, legnépszerűbb, imádják, fel sem tűnik, hogy nincs benne tejföl és hús! (És! Természetesen csempésztem bele fehér répát és azt sem vették észre!)
