Az úgy volt, hogy egyik hétvégén Kati mami (Geri édesanyja) meglátogatott minket, és mindenképpen szerettem volna megmutatni neki, hogy milyen az a vöröslencse főzelék, amiről hetek óta nem tudok lepattanni. Nem vicc, minden héten készítek, mert – egészen egyszerűen – amint elfogy, hiányzik az íze. A lencsének. A vörös lencsének, pirított naracshéjjal. Pfuuhh, most is, ahogyan írok róla, azonnal elindul a nyálelválasztásom (wow, életemben először leírtam ezt a szót!).
No, ehhez a lencséhez szerettem volna készíteni valamit, ami kvázi feltétként funkcionál, hogy mégsem magában fogyasszuk, ugyebár!
(Mondjuk mi olyan jóban vagyunk, mármint a vöröslencse és én, nekem nem kell kísérő hozzá, de Kati maminak mégsem adhatok egy sima főzeléket, feltét nélkül, ha már egyszer eljött…?!)
Ezért, és ugyanezen a napon született meg a spenótpástétom ötlete, ami oly’ ad hoc jutott az eszembe, mint amilyen szerencsének számított az, hogy előző nap véletlenül kettő zacsi spenótot vásároltam. Heh, gondoltam, itt az impulzus, nosza, valósítsuk hát meg!
És te Jézus Atya Úristen, micsoda jóságot sikerült összehoznom!
Őszintén szólva, amilyen ronda lett a kész étel (egyébként ma sem vélekedem róla másként), annyira eltaláltam a hozzávalókat és az arányokat.
És, hát nem csak feltétnek volt ő jó, hanem ezt ettük reggelire, vacsorára, nasi gyanánt, ezt ettük addig, amíg el nem fogyott.
- 200 g spenót
- 3 kanál Aldis, zsíros kókusztej
- fokhagyma
- pirított zsemlekocka
- vegán sajt (kb 50 g elég less)
- 1 vörös – vagy fehér hagyma
- aszalt paradicsom
- gyömbér
- bors
- bazsalikom
- friss petrezselyem
- 7 evőkanál burgonya liszt
- 4 evőkanál gluténmentes liszt
- 5 dl tisztított víz
- 10 evőkanál kókusztej
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- egy marék chia mag
- 1 mokkás kanál szódabikarbóna
- só
- Mindenek előtt keverd be a “nokedli tésztát”. Az előírt lisztekbe öntsd bele a vizet, a kókusztejet és a chia magot, sózd meg, add hozzá a gyömbért, a borsot, a friss petrezselymet és a bazsalikomot is.
- Tedd félre, hogy amíg készíted a többieket, megdagadjon a chia magod a tésztában.
- A következő lépésben készítsd el a spenótot. Pirítsd meg a hagymát, dobd rá a spenót leveleit, fűszerezd be fokhagymával és picike sóval, kanalazz bele 3 kanállal a kókusztejből és reszelj bele annyi vegán sajtot, amennyit szeretnél.
- Pirítsd meg a zsemlekockákat, és készülj az egyesítésre! ☺ (Közben gyorsan gyújtsd be a sütőt 150-160 fokra.)
- Van ugyebár egy adag “nokedli” tésztád, megvan a spenótod vegán sajttal és megpirultak a zsemlekockáid is. Keverd bele őket a tésztádba, majd ha megfelelőnek érzed a homogenitását, törd meg a csendet azzal, hogy a spenótot is hozzáteszed. Óvatosan elegyítsd, miközben a sütőd eléri a kívánt hőfokot. Nem is baj, ha állni hagyod néhány percet. A tepsibe helyezés előtt keverj a masszádon még egyet, ha nem lett elég sós, tudod, mit kell tenned! ☺
- Süsd ezen a hőfokon sokáig. Szerette a 40 percet, majd miután átmelegedtek a kis részecskék, feltekertem a sütőt 180-200 fokig is. Ott is kapott egy nagyobb dózist a forróságból, persze szerette a légkeverést is. ☺
- Hozzávetőlegesen 80 perc után vettem ki a sütőből, és megvártam, amíg teljesen kihült. Akkor lehetett ugyanis csak szeletelni. Kívül ropogós, belül puha volt, mint egy hatalmas adag ízes, krémes, spenótos nokedli.
- A lencséhez nagyon ment. De tkp. magában is nagyon jó volt. És szerintem ma este újra elkészítem.
- Egyébként tudod min gondolkodtam? Hogy mi lett volna, ha muffin formákba teszem bele a masszát!?
- Ha kipróbálod, megírod?